Ozonowanie - skuteczna metoda usuwania zanieczyszczeń z powietrza


Wirusy, bakterie, pleśnie czy grzyby - choć trudno dostrzec je gołym okiem są obecne w niejednym pomieszczeniu. Istnieje wiele czynników wpływających na jakość powietrza znajdującego się w pomieszczeniach, zarówno w przestrzeniach prywatnych jak i publicznych. Zwiększająca się świadomość na temat istnienia szkodliwych dla zdrowia patogenów w powietrzu sprawia, iż usługi ozonowania cieszą się coraz większą popularnością. Czym więc jest ozonowanie i dlaczego jego przeprowadzanie okazuje się uniwersalnym rozwiązaniem? W tym poradniku poznasz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z profesjonalnym ozonowaniem.

Ozon - najsilniejszy dezynfekant na świecie

Ozon, oznaczany również jako O3 jest reaktywną formą tlenu. Pierwiastek ten zawiera trzy atomy tlenu, czyli o jeden więcej, niż tlen, którym oddychamy. Ozon stanowi obecnie jeden z najsilniejszych i najbardziej skutecznych dezynfektantów znanych ludzkości. Stanowi doskonałego sprzymierzeńca w kontekście usuwania grzybów, wirusów i bakterii obecnych w powietrzu. Ozon sprawdza się również doskonale w procesie niwelowania nieprzyjemnych zapachów. Jak to możliwe? Pierwiastek ten z łatwością wchodzi w reakcje chemiczne z innymi pierwiastkami, na skutek oddania jednego z atomów tlenu. W efekcie tego procesu, obecne w powietrzu substancje i związki zostają zniszczone, a co za tym idzie - ozonowanie zamienia obecne w powietrzu patogeny w neutralny dla zdrowia ludzkiego tlen.

Naturalny sposób na oczyszczenie powietrza

Nie jest tajemnicą, iż ozon jest pierwiastkiem pochodzenia naturalnego. W warunkach tradycyjnych gaz ten powstaje na skutek ładunków elektrycznych produkowanych przez błyskawice. Czy zwróciłeś uwagę na charakterystyczny zapach powietrza obecny po zakończeniu burzy? Świeża woń, nadająca otoczeniu poczucia świeżości stanowi efekt naturalnego wytwarzania ozonu.

Nie jest to jednak jedyny przypadek, w którym gaz ten pojawia się w warunkach naturalnych. Ozon powstaje również w wodospadach oraz jest jednym z elementów składowych warstwy ozonowej. W tym drugim kontekście pierwiastek powstaje na skutek oddziaływania promieni słonecznych, a jego obecność przyczynia się do ochrony przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym.

Jak więc widać, ozon jest pożytecznym pierwiastkiem w wielu kontekstach. To właśnie z tego powodu ludziom zależy na wykorzystaniu jego nietuzinkowych właściwości, przede wszystkim do celów sanitarnych.

Czy ozon jest bezpieczny?

Jak zostało wcześniej wspomniane, ozon stanowi bardzo reaktywny pierwiastek o dość krótkiej żywotności. W momencie kontaktu z wirusami, bakteriami czy też obecnymi w powietrzu zapachami, gaz uwalnia dodatkowy atom. Efektem tego procesu jest całkowite utlenienie obecnych w powietrzu obcych związków, a więc ich przemiana w czysty tlen.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż przy tak wysokiej efektywności, ozon pozostaje jednocześnie bezpiecznym dla otoczenia. Skąd o tym wiadomo? Należy mieć świadomość, że pierwiastek ten jest wytwarzany na skutek naturalnych reakcji zachodzących w powietrzu. Oprócz wcześniej wspomnianych przykładów, proces ten ma miejsce chociażby podczas jazdy pojazdem w trakcie korku.

Ozon nie wywołuje negatywnych skutków ubocznych, a jedynym odczuwalnym efektem jego obecności jest jego charakterystyczny, przyjemny zapach unoszący się w powietrzu. Właśnie z uwagi na wyczuwalność tego gazu, ozon pozostaje bezpiecznym dla otoczenia. Dzięki temu znacznie łatwiej jest kontrolować poziom jego stężenia.Czym jest ozonowanie?

Ozonowanie jest procesem polegającym na oczyszczaniu powietrza przy użyciu naturalnego ozonu. W przeciwieństwie do innych czynności tego typu, profesjonalne ozonowanie można przeprowadzić bez konieczności wykorzystania dodatkowych środków pochodzenia chemicznego.

Przeprowadzenie ozonowania jest zalecane w różnego rodzaju miejscach, będących w bezpośrednim otoczeniu człowieka, a w szczególności tych wymagających zwiększonej czystości mikrobiologicznej. Oprócz aspektu zdrowotnego, ozonowanie przydaje się w kontekście niwelowania nieprzyjemnych zapachów obecnych w pomieszczeniu. Do najpopularniejszych zneutralizowanych przez ozoń woni należy chociażby trudny do usunięcia innymi metodami dym papierosowy czy stęchlizny. Trudno o bardziej skuteczną i jednocześnie ekologiczną metodę dezynfekcji domu lub mieszkania. Siłą ozonowania jest fakt, iż proces ten nie maskuje brzydkich zapachów, lecz całkowicie się ich pozbywa. Osoby zainteresowane unikalnymi właściwościami ozonu często zastanawiają się jednak czy tego typu czynność można przeprowadzić w dowolnych warunkach. Czy ozonowanie jest rozwiązaniem możliwym do zastosowania w każdym rodzaju pomieszczeń?Ozonowanie - gdzie można je przeprowadzić?

Z uwagi na uniwersalny charakter ozonowania, jest ono możliwe do przeprowadzenia w przestrzeniach różnego typu. Z tego tytułu metoda ta cieszy się coraz większą popularnością, zarówno wśród osób prywatnych, jak również właścicieli przestrzeni biurowych, hoteli czy restauracji i lokali usługowych. Oprócz branży motoryzacyjnej, która stosuje ozonowanie w wielu kontekstach, wykorzystanie tego pierwiastka może odbyć się również w następujących przestrzeniach i kontekstach:

wnętrze mieszkania lub domu,

pomieszczenia biurowe i inne wnętrza użytku publicznego,

przedmioty np. celem usunięcia odoru spalenizny czy zapachu nowych mebli,

- pojazdy,

- pościel, materace,

- klimatyzacja,

- woda pitna, celem jej wyjałowienia,

- żywność, celem dezynfekcji.

Podane aspekty stanowią jedynie kilka najpopularniejszych sposobów na wykorzystanie ozonu. W rzeczywistości pierwiastek naturalnego pochodzenia sprawdza się w wielu innych przypadkach.

Kiedy ozonowanie okazuje się najlepszym rozwiązaniem?

W dzisiejszej rzeczywistości odziedziczenie domu lub mieszkania stanowi niezwykle komfortową sytuację dla nowego właściciela. Podobnie dzieje się w przypadku zakupu starych budynków, które z reguły stanowią podstawę inwestycji w przyszłość. Podstawowym problemem związanym z wieloletnimi budynkami są jednak problemy z zapachem. Świadomość dotycząca obecności szkodliwych związków i drobnoustrojów w powietrzu jest dziś znacznie lepsza, niż w latach poprzednich. Z tego powodu, w mieszkaniu starego typu, jak również w całym budynku może unosić się woń dymu papierosowego, stęchlizny lub obecnych na ścianach pleśni i grzybów. Próby zastosowanie chemicznych metod neutralizacji zapachów może okazać się nie tylko nieskuteczna, ale przede wszystkim kosztowna.

Ozonowanie stanowi w takich przypadkach doskonałą alternatywę, cechującą się wysokim stopniem skuteczności. Choć w przypadku większych powierzchni proces ten zajmie nieco więcej czasu, efekty prawidłowego ozonowania okażą się trwałe i kompleksowe. Ozon nie tylko pozbędzie się nieprzyjemnych i trudnych do usunięcia zapachów. Odświeży również obecne w starym budynku powietrze, dzięki czemu przebywanie w jego murach będzie znacznie przyjemniejsze. Ozon stanowi obecnie najczęściej wykorzystywany pierwiastek w kontekście rewitalizacji przestrzeni użytkowych takich jak szpitale, gabinety lekarskie czy przestrzenie biurowe. Jego zastosowanie pomaga nadać pomieszczeniom świeżości, co jest niezbędne w kontekście nadawania ,,drugiego życia” przez lata zapomnianym wnętrzom.

Zalety ozonowania pomieszczeń

Silna reaktywność ozonu jest powodem wielu korzyści prawidłowo przeprowadzonego ozonowania pomieszczeń czy konkretnych przedmiotów i nawierzchni. Jakie więc są najważniejsze zalety, które skłaniają do skorzystania z tego rodzaju usługi?

Skuteczność - czynnikiem odróżniającym ozonowanie od innych metod oczyszczania powietrza jest fakt, iż ozon nie maskuje zapachów, a zupełnie je usuwa. Podobnie dzieje się z obecnymi w powietrzu drobnoustrojami takimi jak alergeny, wirusy, bakterie, grzyby czy roztocza. Prawidłowo przeprowadzone ozonowanie sprawia, iż dane pomieszczenie zostaje oczyszczone ze wszelkich szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów. Obecnie trudniej o skuteczniejszą a równocześnie naturalną technikę neutralizowania niebezpiecznych dla zdrowia ludzkiego związków znajdujących się w powietrzu.

Szybkość - zaledwie niewielkie stężenie ozonu wykazuje silne właściwości bakteriobójcze. Profesjonalne urządzenia wykorzystywane przez specjalistyczne ekipy ozonujące cechują się nawet 3 000 większą szybkością działania niż popularny chlor. Ponadto, maszyny przeznaczone do zawodowego ozonowania są co najmniej 50 razy bardziej skuteczne, niż te przeznaczone do chemicznego oczyszczania powietrza.

Kompleksowość - ozonowanie przyczynia się do usuwania z powietrza wszelkich szkodliwych związków w nim obecnych. Jednorazowe przeprowadzenie czynności gwarantuje więc usunięcie zarówno wirusów i bakterii, jak i roztoczy, pleśni, pierwiastków rakotwórczych czy też nieprzyjemnych zapachów. Oczyszczając mieszkanie przy użyciu ozonu można więc nie tylko zadbać o bezpieczeństwo, ale również o komfort codziennego w nim przebywania. Ponadto, ozon chroni również przed obecnością gryzoni, komarów, moli czy much w pomieszczeniach.

Bezpieczeństwo - z uwagi na krótki czas działania, ozon nie utrzymuje się zbyt długo w pomieszczeniach. To właśnie z tego powodu ozonowanie jest procesem nie tylko skutecznym, ale przede wszystkim bezpiecznym dla ludzi i zwierząt. Warunkiem koniecznym jest jednak prawidłowe przeprowadzenie tego procesu.

Dostępność - ozon ,,wpuszczany” do pomieszczenia wchodzi w reakcje nie tylko z powietrzem, ale również z obecnymi w nim przedmiotami. Podczas ozonowania oczyszczają się więc również tapicerowane struktury mebli, a także miejsca trudno dostępne do ręcznej dezynfekcji. Ozonowanie stanowi więc idealny sposób na oczyszczenie wszelkich zakamarków i szczelin.

Ozonowanie - dlaczego warto skorzystać z usług profesjonalistów?

Należy mieć świadomość, iż ozon nie jest odpowiednikiem tlenu. Pomimo jego niezwykłych właściwości należy stosować ten gaz w sposób umiejętny, ponieważ zbyt długi kontakt bezpośredni z pierwiastkiem może być przyczyną zatrucia. Fakt ten jest pierwszym argumentem przemawiającym za tym, aby czynności ozonowania pomieszczeń były wykonywane przez profesjonalistów.

W ozonowanej przestrzeni nie powinni znajdować się ludzie oraz zwierzęta. W przypadku konieczności przebywania w pomieszczeniu podczas trwania procesu koniecznym jest zabezpieczenie w postaci ubrań i masek ochronnych, które ochronią ciało oraz drogi oddechowe przed nadmiernym wdychaniem pierwiastka.
Specjaliści zajmujący się ozonowaniem posiadają odpowiednią wiedzę na temat wymogów bezpiecznego korzystania z ozonu. Jednym z najważniejszych jest brak obecności gazów palnych lub innych materiałów wybuchowych w pomieszczeniu, które ma zostać poddane temu procesowi. Fachowcy od ozonowania mają również świadomość, iż po zakończonym procesie należy przewietrzyć przestrzeń przez 15 do 30 minut oraz nie wchodzić do niego przez przynajmniej 2 godziny po zakończonym procesie.

W przypadku samodzielnego przeprowadzania ozonowania, przy jednoczesnym braku wiedzy na temat procedur bezpieczeństwa, efekty końcowe mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia i życia. To właśnie z tego powodu zaleca się powierzenie tego zadania wykwalifikowanym pracownikom, posiadającym wszelkie niezbędne narzędzia i kompetencje. W przypadku korzystania z prywatnych generatorów ozonu ważnym jest zachowanie wszelkich środków bezpieczeństwa zawartych w zaleceniach producenta konkretnego urządzenia.

Cena ozonowania

Podobnie jak w przypadku usług innego typu, również koszt ozonowania jest zależy od konkretnego miejsca na mapie kraju. Czynnikiem wpływającym na ostateczną kwotę przeprowadzenia czynności z użyciem ozonu jest rodzaj przestrzeni. W przypadku dezynfekcji pojazdów mechanicznych można spodziewać się kosztu w granicach 50-100 zł, w zależności od kubatury wnętrza pojazdu. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż ozonowaniu można poddać zarówno prywatny samochód osobowy, jak również przyczepę campingową, taksówkę czy też wnętrze pojazdu transportowego. Jak ceny prezentują się w przypadku mieszkań i domów?
Tak jak w poprzednim przypadku, również w tym ostateczny koszt ozonowania jest związany z wielkością danej przestrzeni. Przeprowadzenie czynności tego typu w kawalerce lub mieszkaniu o powierzchni do 40m2 kosztuje około 250-300 zł, a w przypadku większych apartamentów cena ta może oscylować w granicach 600-700 zł. Warto również zaznaczyć, iż firmy oferujące profesjonalne ozonowanie rozliczają się w różnego rodzaju sposób: na godzinę lub ryczałtem. Na cenę wykonania usługi może wpływać również czas i miejsce przeprowadzenia ozonowania. Jak widać, kwestia ta jest więc zależna od indywidualnego przypadku. Celem uzyskania konkretnej kwoty za przeprowadzenie ozonowania warto skontaktować się bezpośrednio z danym usługodawcą.

Komu zlecić przeprowadzenie ozonowania?

Ozon stanowi wielozadaniowy pierwiastek, możliwy do zastosowania nie tylko w przestrzeniach prywatnych, ale również tych użytku publicznego. Aby ozonowanie przyniosło oczekiwane efekty oraz było bezpieczne dla otoczenia, powinno być przeprowadzone w sposób precyzyjny i profesjonalny. Tylko wówczas proces ten skutecznie oczyści powietrze z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, patogenów i nieprzyjemnych zapachów.

Jesteśmy grupą specjalistów zajmujących się pracą z ozonem od wielu lat. Unikalne cechy tego pierwiastka są źródłem naszej inspiracji, czego efektem są autorskie generatory tego wyjątkowego gazu. Oprócz urządzeń zaopatrzonych w solidną konstrukcję oraz nowoczesne rozwiązania technologiczne, podejmujemy się również zleceń w zakresie profesjonalnego ozonowania przestrzeni prywatnych i użytkowych.

Naszym umiejętnościom i kompetencjom zaufało już wiele przedsiębiorstw i osób prywatnych, co świadczy o naszej silnej pozycji na rynku dezynfekcyjnym. Jesteś zainteresowany skorzystaniem z naszych usług? Odwiedź naszą stronę Ozonowanie.com, celem zapoznania się z naszą pełną ofertą. Zachęcamy również do kontaktu. Nasi pracownicy chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania związane z ozonowaniem, jak również pomogą wybrać najlepsze rozwiązanie dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.